Спочатку - кілька нудних рядків, про те, що фтор – мікроелемент, який виконує деякі важливі функції, як от наприклад, він – один із факторів міцності кісток. Але найвідчутніший для нас цей елемент у питанні зубів. Фтор – один із ключових факторів стійкості нашої зубної емалі до розвитку карієсу. Мало фтору – ми вразливіші до псування зубів. З іншого боку, надлишок фтору є токсичним. То яку зубну пасту обирати - із фтором чи без, та і чи засвоюється фтор із пасти?

Звідки ми беремо фтор для нашого безцінного організму?

 Відносно доволі невелика частина фтору приходить в наш організм із їжею, наприклад при споживанні море-продуктів. Однак, сучасні дослідження зазначають, що останнім часом споживання фтору зросло внаслідок деяких факторів, як наприклад, технологія обробки м’яса (коли воно переробляється на фарш разом із кістками), зростання споживання чаю, а також використання деяких фторвмісних пестицидів, залишки яких із їжею іноді потрапляють до нашого столу.

 Основним джерелом фтору вважається саме питна вода. І тут є важливий момент - у різних регіонах поверхневі води, які є джерелом нашої питної води, містять різну кількість фтору. Оптимальний вміст фтору у питній воді 0,8-1 мг/л. Але буває, звичайно, його нестача чи повна відсутність, а подекуди – надлишок.

 Тому у багатьох країнах світу практикується фторування питної води. Першими, хто почав таке робити, стали США (ще з 1945 р). Окрім штатів, воду фторують Канада, Австралія, Аргентина, Бразилія, Південна Корея, Нова Зеландія; у Європі - Польша, Сербія, Іспанія та Британія. А от, наприклад, Індія, Китай та частина країн Африки навпаки змушені очищувати свою питну воду від надлишку фтору.

 Очікуване питання – а що в Україні із фтором?

Геохіміки виділяють 4 основних геохімічних регіони за вмістом фтору у питній воді.

Регіон 1. (фтор відсутній чи його кількість дуже низька): Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Волинська, Рівненська області;

Регіон 2. (знижений вміст фтору) - Київська, Житомирська, Хмельницька, Вінницька, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області та Автономна Республіка Крим;

Регіон 3. (нормальний вміст фтору): Чернігівська, Черкаська, Луганська, Сумська, Харківська області;

Регіон 4. (підвищений вміст фтору): Полтавська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Донецька області.

Але варто розуміти, що така класифікація доволі загальна і приблизна. У межах регіонів - чимало локальних відмінностей.

Наприкладв Одеській області вміст фтору у водах не перевищує 0,7мг/л, однак на локальних площах (м.м. Арциз, Татарбунари, Тарутине) сягає 5-7мг/л.

  Підвищенню вмісту фтору у воді можуть сприяти і фактори техногенного характеру, як наприклад, у випадку масового захворювання флюорозом дітей м. Соснівка (Червоноградський гірничодобувний комплекс) Львівської області. (Флюороз - хвороба у дітей, спричинена надлишком фтору, виникає ще до прорізування зубів, характерною ознакою є білі або коричневі плями на зубах, у важких випадках супроводжується навіть зміною форми зубів).

 Тому точну інформацію про вміст фтору у воді, яку Ви споживаєте, може надати лише Ваш постачальник чи відповідна сертифікована лабораторія, яка здійснювала контроль води з Вашої криниці. 

 А ми надіслали інформаційні запити у Київводоканал та до кількох найпопулярніших постачальників питної води в м. Київ і можемо навести наступні дані:

концентрація фторидів у водопровідній воді м. Києва коливається в межах 0,08-0,6 мг/л, концентрація фторидів у бутильованій воді (яка нефторована) від постачальників була в межах 0-0,4 мг/л.

  Іншими популярними джерелами фтору є фортифіковані (збагачені фтором) продукти харчування — кухонна сіль (в Німеччині, Франції, Австрії та Швейцарії) та молоко (Чилі, Таіланд, Великобританія). Варто зназначити, що практика фторування молока не визнана на стільки ефективною, як води, адже фтор у молоці формує нерозчинні комплекси, що ускладнює його засвоєння.

 Чи засвоюється зубами фтор із зубних паст та ополіскувачів?

  Відповідь — так. Бо і тоді, коли ми споживаємо фтор із їжею, до наших зубів він приходить із нашої слини.

  Засоби для гігієни порожнини рота містять фтор у доволі високих концентраціях, тому тривалість чищення зубів також визначає, скільки фтору отримають Ваші зуби. 

Висновки:

Зубна паста із фтором чи без фтору — залежить від того, скільки Ви його споживаєте із інших джерел, найвагоміше з яких — питна вода. Орієнтовна інформація про вміст фтору у питній воді по регіонах — вище. Варто поцікавитися про вміст фтору у свого постачальника води;

При користування засобів для ротової порожнини, що містять фтор, старатися їх зайвий раз не ковтати та стежити, щоб цього не робили діти. Із цих міркувань  важливо, щоб діти користувалися дитячими зубними пастами, в яких концентрація фтору значно нижча.

 

Photo by Michael Dam on Unsplash