Подорож до іншої країни – це завжди нова пригода, занурення в інший соціум та інший … біоценоз. Домовлятися доведеться не лише з прикордонниками, а й з місцевою мікробіотою. Потрібно також і розуміти, що стрімкий розвиток транспортного сполучення сприяє швидкому обміну мікробних збудників різних захворювань між найвіддаленішими частинами світу.
Які ж мікроби підстерігать туристів?
За статистикою, найпоширеніша халепа, з якою стикаються туристи - так звана “діарея мандрівників”. Нова їжа, вода і довкілля містять силу-силенну мікроорганізмів, у тому числі і патогенних, які, однак, в багатьох випадках на місцевих жителів не мають такого вираженого негативного впливу.
Найчастіше причиною “діареї мандрівників” є ентеротоксичні штами кишкової палички, іноді – кампілобактерії (у південній Азії). Окрім бактерій спричинювати цей синдром можуть і віруси (ротавіруси, вірус Норуолк - частіше уражує закриті групи людей – круізні лайнери, туристичні групи) та найпростіші (криптоспоридії – у басейнах готелів). До переліку кишкових інфекцій, що можуть чатувати на туристів, можна додати й холеру – якщо вже зовсім не пощастить.
Високий ризик діареї мандрівників мають країни Латинської Америки, Африки, Близького Сходу, Південної та Південно-Східної Азії.
Іншою загрозою є укуси комах, які не просто дошкуляють чи лякають, а й можуть заразити нас небезпечними хворобами. Це стосується комарів, кліщів, деяких мух. Вони можуть переносити малярю, вірус Зіка, лейшманіоз, хворобу Лайма, кліщовий енцефаліт, японський енцефаліт, жовту лихоманку, сонну хворобу, вірус Чікунгунья.
Природнім резервуаром збудників багатьох хвороб людини є саме дикі тварини. Так, наприклад, багато диких тварин можуть бути заражені сказом, степові гризуни Азії можуть переносити чуму (пам’ятаємо про недавній спалах бубонної чуми в Монголії – коли туристи вполювали зараженого бабака), птахи – пташинний грип, кажани Африки – вірус Марбург та Ебола.
Окрім таких страхіть, існують менш вишукані, але іноді не менш небезпечні хвороби, як ті, що передаються статевим шляхом та через кров. Це зайве нагадування для прихильників секс-туризму та любителів привозити із подорожей нові татуювання.
Серед приземленіших неприємностей можна згадати грибкові захворювання шкіри і особливо, ніг. Також – звичайні наші грз, грип, вітрянка, краснуха, кір – якщо вам не пощастило, наприклад, із сусідами в літаку і у вас з якихось причин немає щеплень.
Однак все не так страшно – варто вживати заходів, щоб в такі ситуації не потрапляти.
Отож квитки придбано, готель заброньовано. Не залежно чи це поїздка в “all inclusive”, круіз на яхті, “галопом по європах” з ручною кладдю, похід в гори чи кемпінг – купуємо страховку, узгоджуємо маршрут. Добре, щоб це була страхова компанія з гарним ім’ям і яка покриває витрати не лише на “транспортування тіла на Батьківщину”. І з’ясовуємо детальний алгоритм дій у разі “чого” – ДО поїздки. Зберігаємо в телефонній книзі номер телефону, куди телефонуватимете, якщо доведеться.
Банальна але важлива порада – перед поїздкою варто дізнатися про можливі інфекційні ризики, притаманні для даного регіону. Незле почитати свіжі новини країни, до якої подорожуєте.
У окремих випадках потрібно доповнити перелік своїх щеплень, як наприклад, щеплення від жовтої лихоманки, якщо Вас вабить дика Африка, або ж від кліщового енцефаліту, якщо плануєте проводити багато часу на природі в ендемічній зоні поширення цього захворювання.
У подорожах вживаємо лише бутильовану воду. Особливо це стосується так званих “екзотичних” країн. Якщо немає такої можливості – воду кип’ятимо. Як бажаєте перестрахуватися, споживайте також бутильовану воду на борту літака, за деякими даними, із якістю води на борту може бути не все так добре, як хотілося б.
Не ковтаємо воду в басейні. Американська рада з питань якості води та здоров’я минулого року провела опитування, яке показало, що більше половини респондентів не приймають душ перед тим, як зайти в басейн. Третина тих, які все ж користуються душем перед плаванням, роблять це менше однієї хвилини, що, погодьтесь, аж ніяк не достатньо, щоб помитися. Кожен четвертий зізнався, що хоч раз справляв малу нужду, не виходячи з басейну (а скільки не зізналось?). 17% опитаних визнали, що діарея не зупинить їх користуватися басейном, де плавають інші люди. Про це детальніше тут. Про інші ризики, пов'язані із басейнами – у нашій публікації – тут.
Овочі-фрукти ліпше навіть почистити, а не помити, якщо сумніваєтеся у якості води.
Не споживаємо “вуличну їжу”. Уникаємо споживання устриць, море-продуктів та рифової риби – рифова риба може бути містити сигуатоксин (токсин деяких водоростей, які живуть біля рифів і якими харчується риба).
Уникаємо страв із недостатньою термічною обробкою (стейк з кров’ю, яйця-пашот, шашлик, тощо)
Уважно читаємо попереджувальні таблички, дотримуємося законів і правил. їх могли придумати не лише для того, наприклад, щоб Ви не обривали квіти з кущів, а й, можливо, щоб уберегти Вас, наприклад, від якихось отруйних павуків, які можуть на них бути.
Тримаємося на відстані від тварин, особливо диких. Не годуємо із рук мавпочок, єнотів, навіть, якщо вони дуже милі;
Якщо є ризик передачі захворювань через укуси комах – користуємося репелентами. Не забуваємо про головний убір – комарі, наприклад, чудово кусають і за волосисту частину голови.
Не спокушаємося послугами тату-салона “біля пляжу”, те ж саме стосується манікюру – такі процедури ліпше робити в салонах, де Ви впевнені у дотриманні правил асептики;
Якщо у Вас виникають сумніви з приводу чистоти в готелі, де Ви зупинилися, обробіть в номері дезінфектантом вимикачі та дверні ручки. Пульт від телевізора ліпше відразу помістити в поліетиленовий пакет. Покривалом, яке часто не змінюється разом із білизною, ліпше взагалі не користуватися.
Не забувайте мити руки, очищувати свій мобільний пристрій та уникати людей із ознаками респіраторних захворюваннями.
Нехай Ваші подорожі будуть завжди приємними, та приносять лише гарні сюрпризи!