Тисячі небезпечних сполук із цигарковим димом проникають в легені. Частина з них сажею осідає на ніжному епітелії, який з усіх сил намагається того лиха позбутися, підвищуючи свою секреторну активність і продукуючи слиз. Як наслідок – курці постійно змушені його викашлювати та випльовувати. Інша частина, в тому числі, і нікотин, розноcиться кров’ю до всіх внутрішніх органів та тканин, у тому числі, і до шкіри. Ось так приблизно ми уявляємо довгий шлях вмісту цигарки до наших темних кругів під очима. Але рідко враховуємо, що левова частка вмісту тютюнового диму осідає на нашій шкірі відразу із димом. І це відбувається постійно, поки димить ваша чи чиясь поруч цигарка – не залежно від кількості затяжок.
Справді, при першому ж вдиханні тютюнового диму відбувається вазоконстрикція (спазмування) судин шкіри і, як наслідок – порушення обмінних процесів у ній. N-нітросонорикотин, що міститься у тютюновому димі, погіршує міграцію фібробластів у шкірі, що прямо впливає на ранозаєння. Тому у людей, які палять, навіть найменший прищик загоююватиметься довше.
Сама ж хмарка диму, якій ретрокіноіндустрія за величезні гроші вже встигла надати якоїсь романтичності, осідає безпосередньо на поверхні шкіри і робить з нею далеко не романтичні речі. Канцерогени, важкі метали та продукти згорання, що є у тютюновому димі, впливають на розмноження цих самих фібробластів, наближаючи ці показники до характерних для шкіри літніх людей. Дослідження на близнюках чітко показують збільшення кількості зморшок (особливо – характерних для курців – навколо рота) та ступеню пігментації шкіри. В одному з досліджень було показано, що десять років паління прискорюють старіння більш як на два з половиною роки. Тому, наприклад, якщо ви почали курити у 18, то через 10 років вам вже даватимуть за 30.
Тютновий дим таким чином спричинює передчасне старіння, підвищує схильність до подразнень, ймовірність виникнення псоріазу, акне та онкоутворень шкіри. Також із тютюновим димом частково пов’язують навіть атопічні дерматити та екзему.
Мовою молекулярної біології це звучить, як порушення експресії білків, що відповідають за підтримання епітеліального бар’єру, гідратацію шкіри, синтез колагену, захист від оксидативного стресу та протизапальну відповідь.
Особливо страждає система захисту шкіри від вільнорадикального ушкодження.
А це значить, що якщо ви палите, то ваша шкіра слабше захищатиме себе і коли ви пірнатимете в хлоровану чи озоновану воду басейну, або ж засмагатимете на сонці.
До речі, про засмагання – тут знову погані новини – нікотин формує комплексні сполуки з меланіном, сприяючи таким чином накопиченню цього алкалоїда в клітинах, що призводить до їх інтоксикації та підвищеному рівню відмирання. Окрім того, було показано, що ультрафіолетове випромінювання вищою мірою викликає утворення зморшок у людей, які палять, у порівнянні з тими, що не палять.
Цей згубний синергетичний ефект марнує відновлювальні ресурси нашої шкіри і не лише пришвидшує її старіння, а й підвищує ризик онкоутворення.
Також існують дані, що паління провокує дефіцит вітаміну D, як шляхом погіршення його синтезу в шкірі, так і зменшення його засвоєння із продуктів харчування.
Тютюновий дим викликає пігментацію шкіри. Відповідно, знаходження у задимленому приміщенні чи часопроведення у компанії людей, що палять, теж істотно підвищує ймовірність виникнення пігментних плям разом із іншими негативними впливами.
Тому не дозволяти палити у своїй присутності справді буде значно дієвішим для збереження краси і молодості вашої шкіри, ніж "уколи краси" та найдорожчі креми для обличчя.
Photo by Jessie Clark on Unsplash