Зима та опалювальний сезон у буквальному та переносному сенсі - в розпалі. Ми проводимо чимало часу в закритому приміщенні та часто - майже не відкриваємо вікна.
Факт працюючого опалення - не може не радувати, навіть не зважаючи на його вартість. Однак, із пересушеним повітрям та недостатньою провітрюваністю пов'язано ряд дискомфортних явищ.
Згідно з одним із опитувань, симптоми, пов’язані з відчуттям сухості повітря є одними з головних причин дискомфорту офісних працівників.
Яка оптимальна вологість повітря?
Бажаною відносною вологістю в приміщенні є 40-60%. При вищих значеннях вже потроху зростає ризик розвитку грибків, а при нижчій вологості якраз і можуть виникати ті дискомфортні явища.
Коли вологість занизька…
Із нас випаровується більше води. Шкіра стає сухіша, можуть з’являтися подразнення. Особливо страждають слизові оболонки – дихальні шляхи та очі. Може з’являтися відчуття дискомфорту в носі, його закладеність, очі швидше втомлються і можуть боліти. Якщо при цьому ще й весь день сидіти перед монітором та мало моргати (а ми таки рідко моргаємо, коли дивимося в монітор), то під вечір наші очі – вже більше схожі не на “бездонні озера”, а на дещо інший вид водойм, даруйте за брутальне порівняння.
Недостатня вологість може також бути причиною порушення сну. Особливо вразливі до неї маленькі діти, в яких пересушене повітря може викликати симптоми, схожі на простудні – шморгання носом, чхання та навіть кашель.
Окрім того, при зниженій вологості часточки бруду та пилу довше зависають у повітрі. Існують дані, що це може сприяти довшій персистенції вірусів та бактерій у повітрі.
Як з цим бути?
- Для початку – таки розжитися на гігрометр;
Бо, як зазначають дослідники, у нас немає рецепторів, щоб оцінити саме вологість.
А, справедливо зазначити, що відчуття сухості та подразнення може бути спричинено також іншими факторами, в тому числі, пиловим та хімічним забрудненням повітря, зниженою концентрацією кисню, та навіть, побічною дією ліків.
- Скоригувати вологість, якщо вона таки занизька;
Це можна зробити у різний спосіб. Виробники радо нам пропонують багатий вибір зволожувачів повітря – із різними принципами дії та за різними цінами. Ми не будемо наводити їх огляд, зазначимо, що дуже важливо, щоб цей прилад було легко очищувати. Адже можливий бруд та мікроби будуть шурувати нам у легені. Також слід уважно читати рекомендації виробника та наливати у зволожувач лише чисту, бажано, дистильовану воду. Жорстка вода може викликати подразнення органів дихання та з часом створювати на поверхнях білий наліт. Не варто використовувати ніякі ароматичні чи дезінфікуючі речовини – це додатковий ризик алергізації, та, як ми вже згадували, може нести значно серйозніші наслідки.
Неналежна експлуатація зволожувачів повітря, їх несвоєчасне очищення лише погіршує ситуацію, що підтверджують роботи дослідників.
Окрім симпатичного, із сучасним дизайном зволожувача повітря, ситуацію можна виправити і в не надто симпатичний спосіб – наприклад, розвісити досихати в кімнаті білизну (обережно з різкими запахами пральних засобів).
Ще один з виходів - кімнатні рослини. Головне – не забувати їх поливати та не зробити їх ще однією жертвою недостатньої кількості вологи.
Також при можливості, варто вимикати принтери, сканери та іншу техніку, яка може грітися – у той час, коли нею не користуєтесь;
- Користуватися зволожуючими засобами для догляду шкіри та носа;
- Пити достатньо води;
Скільки саме - гарно написано ось тут. А ми просто нагадуємо, що це один із ключових пунктів, який нам не дасть “засохнути”.
- Старатися частіше моргати очима та робити часті короткі перерви;
Як кажуть нам дослідники, достатньо просто періодично відриватися від монітору на 30-60 с та поморгати очима. (ні, це не привід викурити цигарку).
Також існують спеціальні програмки, які можна встановити на свій комп'ютер, та які будуть раз на 15-20 хв нагадувати про необхідність поморгати чи зробити якусь коротку вправу для очей.
- Частіше здійснювати вологе прибирання;
Це додаткова волога та позбавлення від пилу, який подразнює очі та дихальні шляхи. Стосується не лише підлоги, а й всіх інших можливих поверхонь.
Якщо вологість в нормальних межах, а неприємні симптоми та дискомфорт тривають, обов'язково зверніться до лікаря.
Нехай Ваша домівка буде затишною, а робоче місце надихаючим!
:)
photo from pexels.com